• Grad Vranje
  • ГРАД ВРАЊЕ

    Званична презентација града

Централа:
+381 (0)17 402 300
Портирница:
+381 (0)17 402 368
ГРАД ВРАЊЕ
Градска управа
Краља Милана бр. 1
17500 Врање
A+ A-

9. мај 2025.

У Врању обележен Дан победе над фашизмом

Поводом обележавања 9. маја, Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, на платоу испред Споменика револуцији у Врању положени су венци и цвеће. Обраћајући се присутнима, градоначелник др Слободан Миленковић рекао je да сваки светски сукоб за собом неминовно носи немерљиве страхоте разарања.

“Огромне жртве нису биле само последица територијалних претензија. Повод за други светски рат био је идеолошки догматизам у Европи настао на темељима тектонских друштвених и економских промена. Урушавање основних људских вредности и права, сиромаштво и безнађе после Великог рата, гурнуло је народе поражених земаља у екстремизам и тоталитаризам, посебно у Немачкој и Италији. Тражећи спас, народи ових земаља дали су легитимитет национал-социјализму и немачком, расистичком схватању историје, а последице тога биле су несагледиве. Затечени и ужаснути, слободни народи света са запрепашћењем су гледали рађање Трећег рајха, застрашујуће идеје о супериорној раси. Колико је танка линија између већ поменутог теоријског, идеолошког догматизма и његове имплементације у пракси, видимо на примеру такозваног “коначног решења”. Пројекат Рајнхарда Хајдриха требало је да тадашњу Немачку односно Европу очисти од Јевреја, Рома и Словена, односно од “подљуди”, како су ови народи називани. Опасност управо овог, аријевског догматизма огледа се у чињеници да су нацисти дубоко веровали у исправност својих недела, у идеју “изабране” односно  “чисте” нације, истакао је градоначелник Миленковић. Он је додао да су борба и смелост, инат и пркос, али и милосрђе и праштање,  судбина српског народа.  “И данас када пред Спомеником револуцији славимо антифашизам, сећамо се стотина хиљада српских жртава, припадника партизанских одреда и цивила. Поштујући различита тумачења ратних сукоба током рата, морамо да сагледамо истину о народноослободилачкој борби и патриотским тековинама које су нас сврстале раме уз раме са слободарским народима широм Европе и света. Тамо где одвајкада и припадамо. Јер заиста, нема узвишеније људске врлине, људске потребе од слободе”, рекао је градоначелник др Слободан Миленковић.

Присутнима се обратио и Радослав Кокић из борачке организације општине Брод у Републици Српској. “Драга браћо, 9. мај најпознатији је празник у историји света, јер слави побједу над највећим злом, од кога су страдали милиони људи. Нама у Републици Српској добро је познато да је Врање и околина у борби против фашизма дало немерљив допринос и да је споменик испред кога се налазимо успомена на прошлост и веза садашњости и будућности. Град Врање и наш Брод спојила су ратна дешавања из априла и маја 1992. године. Управо тада 30 храбрих младих војника и официра из врањске јединице положило је животе бранећи српски народ на територији Брода“, рекао је Кокић.

Венце и цвеће на Споменик револуцији положили су  градоначелник Врања др Слободан Миленковић са сарадницима, командант Четврте бригаде Копнене војске пуковник Синиша Николић са сарадницима, народни посланик Драган Николић, заменик председника Градске општине Врањска Бања Марко Николић, начелник ПУ Врање Саша Недељковић са сарадницима, начелник центра БИА Врање Милош Ристић са сарадницима, делегација општине Брод, представници и делегације борачких организација, ветерана, удружења грађана и школа.

Парастос погинулима служило је свештенство Епархије Врањске.

У програму су наступили Градски мешовити хор и ученица Гимназије Ива Илић.